Relaks

Jak medytować – poradnik dla początkujących

Moda na medytację trwa. I choć każdy mniej więcej wie, o co w tym wszystkim chodzi, to gdy zaczyna głębiej zastanawiać się, jak zacząć, nie ma pojęcia jak to zrobić. Tymczasem to wcale nie takie trudne, a korzyści płynące z medytacji są naprawdę ogromne! Dzisiaj wszystkim początkującym podpowiemy, jak medytować. Warto zapoznać się z tematem i zacząć działać już dzisiaj.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Medytacja – co to w ogóle jest?
  2. Jak działa medytowanie?
  3. Czym medytacja na pewno nie jest?
  4. Jak medytować?
  5. Rodzaje medytacji 
  6. Jak medytować – podstawą jest…
  7. Oczyśćmy swoje ciało tuż przed medytacją
  8. Odpowiednia temperatura podczas medytacji
  9. Ubranie podczas medytacji ma znaczenie
  10. Lepsze odżywianie zapewnia lepsze wyniki sesji

Medytacja – co to w ogóle jest?

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie jak medytować musimy poznać sam termin tej relaksacyjnej praktyki. Medytacja jest dla umysłu tym co trening fizyczny dla ciała – takie porównania można znaleźć bardzo często i jest w nich sporo prawdy. Medytacja to ćwiczenia umysłu i aromaterapia dla ciała. Dzięki niej możemy osiągać większe szczęście w życiu. Wprowadzamy do niego harmonię – lepiej rozumiemy siebie oraz innych. Efektem tego jest lepsze życie oraz większa łatwość w podejmowaniu dobrych dla nas decyzji. Szczęście jak się patrzy. I to wszystko dzięki medytacji? Tak, to naprawdę możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że efekty dojrzymy tylko i wyłącznie wtedy, gdy medytacja stanie się stałym elementem w naszym życiu. Trening czyni mistrza – znacie to?

“Głębokie rozmyślanie o czymś” – to właśnie oznacza medytacja. Słowo to przyszło do nas ze wschodu i dzisiaj oznacza nieco coś innego. W medytacji chodzi bowiem o skupienie swojej uwagi na czymś, aniżeli głębokie rozmyślanie. Niewielka różnica? A jednak. Medytacja często łączona jest z religią. I rzeczywiście można (ale nie trzeba!) traktować ją w ten sposób. Np. w buddyzmie to jedna z trzech podstawowych praktyk, których celem jest oczyszczenie umysłu i osiągnięcie Nirwany. Medytacja to także termin nieobcy w chrześcijaństwie. Tutaj to swego rodzaju modlitwa, która pomaga w osiągnięciu porozumienia z Bogiem.  

kobieta medytująca na granatowej karimacie w specjalnej sali do medytacji

Jak działa medytowanie?

Medytacja to metoda, która pozwala nam oczyścić umysł. Niemal codziennie dotyka nas stres, a w głowie kotłują się negatywne emocje. To wszystko ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, ale też na zdrowie. Warto więc oczyszczać się – nie tylko w kwestii ciała (dieta), ale i umysłu. Medytowanie nauczy nas pozbywać się negatywnych myśli. A wszystko po to, by zrobić miejsce na nowe – pozytywne i kreatywne, które finalnie będą dla nas dobre. Czy medytowanie jest proste? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele osób powie, że tak, a część, która ma już za sobą pewne doświadczenie, może oznajmić, że nie jest to wcale tak skomplikowane jak może się wydawać. Rzeczywiście na początku drogi z medytacją łatwo popaść w stany, w których przytłoczą nas negatywne myśli. Warto podejść do tego spokojnie. Takie sytuacje zdarzają się często, są w pełni normalne, jak część procesu.  

Czym medytacja na pewno nie jest?

Moda na medytowanie spowodowała, że wiele osób gubi się w jej definicji. Nazywa medytacją coś, co nią zupełnie nie jest. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak medytować musimy dowiedzieć się kiedy ona występuje w naszym życiu. Gdy odpoczywamy i relaksujemy się, to niekoniecznie wtedy medytujemy. Podobnie podczas kontemplacji, w której angażujemy procesy myślowe, by o wiele lepiej zrozumieć jakiś konkretny temat. Medytowaniem nie są także afirmowanie (tworzenie w głowie wizualizacji, które pragniemy przełożyć do rzeczywistości), modlitwa czy ćwiczenia oddechowe. 

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i otwartym wieczkiem o zapachu mango

Jak medytować? 

Wiele osób nie chce w ogóle podjąć prób medytacji, gdyż uważa, że kompletnie nie ma na to czasu. To bardzo nieracjonalna wymówka, bo tak naprawdę wystarczy na tę czynność poświęcić zaledwie parę minut dziennie. Istnieje wiele technik medytacyjnych – to od nas zależy, jaką wybierzemy dla siebie. Możemy długo szukać tej jednej, jedynej – warto to robić, by finalnie znaleźć coś idealnego dla siebie, co da nam dobre efekty. Jak medytować? To zależy od każdego z nas.

Jak zacząć medytować?

Poznaj sprawdzone rozwiązanie jak medytować. Zaczynamy od skupienia się na oddechu. Zajmie nam to tylko minutę. Siadamy wygodnie (możemy ze skrzyżowanymi nogami, ale nie musimy) i koncentrujemy się na swoim ciele i swoim oddechu. Zatrzymujemy się i puszczamy nasze myśli wolno. Próbujemy zacząć uświadamiać sobie wszystkie sygnały, które docierają do nas w tym momencie ze świata – dźwięki oraz zapachy. Skupiamy się także na ciele i tym, jak reaguje na obecną sytuację. W takich chwilach warto zadbać o nastrój. Udać się w miejsce, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzał. Warto zapalić świeczkę (najlepiej taką z naturalnych wosków, np. sojowego) lub wlać kilka kropel olejku eterycznego do nawilżacza powietrza. Trzeba pamiętać, żeby kupować sprawdzone produkty, które nie będą zawierały w składzie toksycznych substancji takich jak parafina.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem standard i zamkniętym wieczkiem o zapachu białe piżmo

Rodzaje medytacji 

Wróćmy jednak do tego jak medytować, a właściwie do rodzajów tej aktywności.

Medytacja transcendentalna

Popularnym typem medytacji jest medytacja transcendentalna. Polega na wykonywaniu dwóch czynności jednocześnie – oddychaniu (podczas którego wydech powinien być dłuższy niż wdech) oraz recytowaniu mantry. W trakcie tego rodzaju medytacji trzeba bardzo wyraźnie skupić się na swoim dziele oraz na tym, co dzieje się z nim pod wpływem oddechu. A czym jest wspomniana wyżej mantra? To słowa/dźwięki, które nie mają tak naprawdę większego znaczenia. Mantrę można powtarzać w myślach, ale też na głos. W medytacji transcendentalnej w wydaniu chrześcijańskim taką mantrą jest np. słowo “Jezus”. 

Medytacja zen

Jak medytować zen? Podstawą są siad w pozycji ze skrzyżowanymi nogami oraz oddychanie i kompletne nieprzywiązywanie się do myśli, które w tym momencie będą rodzić się w naszej głowie.

Medytacja mindfulness

Warto wspomnieć także o medytacji mindfulness. Samo zjawisko mindfulness polega na skupianiu się na tym, co dzieje się tu i teraz. W tego typu filozofii ogromną rolę odgrywa medytacja, które jest swego rodzaju ćwiczeniem, by być jeszcze bardziej uważnym i nauczyć się odczuwać dobrze to, co dzieje się w danym momencie w naszym życiu. Oczywiście i tutaj oddech jest niezwykle ważny. Podobnie jak puszczanie wolno myśli, które mogą “atakować” nas podczas medytowania.     

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem standard i otwartym wieczkiem o zapachu piernika

Jak medytować – podstawą jest…

Nie spinanie się! Może nam się wydawać, że medytacja kompletnie nam nie wychodzi. Ale to nieprawda. Nie ma idealnej medytacji. Ważne, by zacząć i próbować uspokoić myśli. Jak medytować? Tak jak czujemy. Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca w formie domowego spa. Kiedy medytować? Każdy szuka pory, która najbardziej mu odpowiada – dla niektórych idealny będzie poranek, a dla niektórych wieczór. Ważne, by robić to codziennie! Wyrobienie nawyku potrwa do 4 tygodni. A potem będziemy z przyjemnością organizować sobie te niezwykłe chwile wyciszenia tak bardzo potrzebne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy atakowani wieloma bodźcami.

Podstawy medytacji są niezwykle istotne. Na ich podstawie określamy nasz sukces w samej medytacji, która jest naszym końcowym elementem. Im lepiej przygotujemy się do medytacji, tym więcej wyniesiemy z każdej godziny, którą spędzimy podczas medytowania. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze ciało było odpowiednio przygotowane właśnie do tej czynności.

Oczyśćmy swoje ciało tuż przed medytacją

Może wydawać się nam to dziwne, jednak oczyszczenie ciała przed medytacją jest bardzo ważnym aspektem. Chodzi oczywiście o odpowiednie przygotowanie naszego ciała, czyli wzięcie spokojnego, relaksującego prysznica bądź kąpieli, które pomogą nam uzyskać harmonię nie tylko w głowie, lecz także w naszym ciele. Nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dlatego prysznic jest podstawą dla osób, które zamierzają za chwilę medytować.

Oprócz prysznica, możemy także umyć nasze zęby i wypłukać porządnie gardło. Dzięki temu efekt końcowy będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i zamkniętym wieczkiem o zapachu karmelu

Odpowiednia temperatura podczas medytacji

Kolejnym aspektem, o który warto zadbać jest temperatura. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bardziej korzystną temperaturą podczas medytacji jest otoczenie chłodne. Kiedy w naszym pomieszczeniu do medytowania jest zbyt ciepło, nie będziemy mogli skupić się na naszych zadaniach i prędko poczujemy senność, przez co nasza sesja pójdzie na marne.

Kiedy natomiast otworzymy lub uchylimy nasze okno, do naszego pomieszczenia napłynie dawka świeżego, orzeźwiającego powietrza. Jest to idealny warunek do tego, aby realizować wszystkie swoje założenia podczas medytacji w odpowiedni sposób. Oczywiście pamiętajmy o równowadze. Jeśli jesteśmy osobami, które potrzebują ciepła, zadbajmy o przewietrzenie naszego pomieszczenie przed sesją. Tak, abyśmy mogli wkroczyć do rześkiego pokoju, który napełni nas optymizmem i energią.

Ubranie podczas medytacji ma znaczenie

Medytacja to stan spokoju i rozluźnienia. Dlatego też na sesję medytacji powinniśmy przygotować odpowiednie ubranie, które będzie ubraniem luźnym i komfortowym. Dzięki temu nie będzie krępować naszych ruchów, natomiast my sami będziemy czuć się w pełni komfortowo. Strój dobieramy oczywiście indywidualnie, uwzględniając naszą wygodę i upodobania. Niemniej jednak ciasne spodnie będą mocno ograniczać nasze ruchy, nie wspominając o wytrzymaniu bez ruchu w konkretnej pozycji.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i zamkniętym wieczkiem o zapachu waty cukrowej

Lepsze odżywianie zapewnia lepsze wyniki sesji

Pamiętajmy także o poprawnym odżywianiu, ponieważ ono równie ma wpływ na wyniki naszej medytacji. Jedząc potrawy ciężkostrawne i niezdrowe, nasz układ trawienny będzie zmuszony do wzmożonej pracy. Dodatkowo pamiętajmy, że złe żywienie negatywnie wpływa na nasze zdrowie (także psychiczne), a co za tym idzie, także i medytację.

Pilnując wszystkich powyższych rad, z pewnością odniesiemy sukces związany z medytacją. Pamiętajmy, aby na efekty naszych sesji czekać z cierpliwością, ponieważ w zależności od nas samych, efekty przychodzą w odpowiednim momencie. Jest to sprawa indywidualna, dlatego nie wolno poddawać się nawet po kilku trudniejszych sesjach medytacji.