Urządzając mieszkanie czy dom, każdy z nas chce, by przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale i przytulna. Warto zatem zadbać o różnego rodzaju dekoracje i artykuły, które sprawią, że wnętrze będzie tętniło życiem i ciepłem. Jednym z popularnych produktów dekoracyjnych do mieszkań są świece. Wybierając te, które bazują na wosku sojowym, który jest naturalnym produktem, oczekujemy, by zostały one wykonane z zastosowaniem olejków eterycznych, które są pozyskiwane z roślin, jako produkt naturalny. Czy słusznie?
Czym są olejki eteryczne?
Produkt, jakim są olejki eteryczne znane są od dziesiątków lat, bowiem były używane do najróżniejszych celów, między innymi działań terapeutycznych nawet za czasów egipskich. Nie tylko pięknie pachną, ale mają wielowymiarowe działanie. Wszystko za sprawą destylacji kwiatów, z których są pozyskiwane.
Wspomniane olejki eteryczne to lotne związki aromatyczne, które naturalnie występują w różnych częściach roślin, między innymi kwiatach, nasionach czy korze. Ich zadaniem jest nadać roślinie charakterystyczny zapach.
Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych
Od kilku lat aromaterapia cieszy się ogromną popularnością. Podczas zabiegów wykorzystywane są różnego rodzaju ekstrakty z roślin, a także olejki eteryczne. Odpowiednio dobrane wpływają na redukcję stresu czy pozwalają dotlenić organizm. W trakcie aromaterapii produkt można wykorzystać za pomocą dyfuzora, ale też miejscowo na skórę podczas masażu. Cząsteczki eteryczne bardzo szybko wnikają w skórę, a najczęściej nacieranymi elementami ciała są dłonie, podeszwy stóp, małżowiny uszne, a także okolice karku.
Wspomnianego produktu, jakim są olejki eteryczne, można także używać w kominkach. Decydując się na użycie olejku połączonego z wodą, należy nie dopuścić do całkowitego jej wyparowania. Alternatywę stanowią woski zapachowe, które składają się z mieszanki wosku z olejkiem. Dzięki temu możemy cieszyć się powolnym wydobywaniem aromatu.
Olejki eteryczne w świecach
Szukając świec stawiajmy na te, które są wykonane na bazie naturalnych zapachów. Olejek eteryczny jest produktem pozyskiwanym w pełni z natury, lecz stworzonym głównie do celów leczniczych np. do rozprowadzania na skórze po rozcieńczeniu z ulubionym olejkiem np. migdałowym w trakcie aromaterapii.
W przypadku świec, zapach wydzielany jest za pomocą płomienia. W tym przypadku olejki nie są przystosowane do takich celów, między innymi przez niską temperaturę zapłonu czy możliwość wydzielania z ogniem dużej ilości toksyn. Może to niekorzystnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale i środowisko. Warto pamiętać, że większość olejków eterycznych w zetknięciu z płomieniem zmienia swój zapach na zbliżony do spalenizny. A chyba nie takiej woni oczekujemy? W przypadku świec lepiej sprawdzą się olejki zapachowe, które są przystosowane i przebadane do takiego
użytku.