Wesele

Ślubne zakupy

Organizacja ślubu i wesela to niemałe wyzwanie dla każdej pary młodej. Do przygotowań dochodzi stres, relatywnie krótki czas i wielka lista ślubnych zakupów. Każda para młoda pragnie, aby ich wesele było wyjątkowe i dopięte na ostatni guzik. Kiedy macie już ustalony termin ślubu, wybraną salę i budżet czas zaplanować ślubne zakupy.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Organizacja zakupów przed ślubem
 2. Najważniejsze ślubne zakupy
 3. Ślubne zakupy panny młodej
 4. Ślubne zakupy pana młodego
 5. Akcesoria ślubne — czym zaskoczyć gości weselnych?
 6. Dodatki ślubne, których nie może zabraknąć na liście zakupów
 7. Ślubne zakupy, czyli nieszablonowe zaproszenia
 8. Podziękowania dla rodziców
 9. Trendy ślubne na 2021 rok

Organizacja zakupów przed ślubem 

Ślubne zakupy to nie jednodniowy wypad do galerii i sklepów. Niezbędna jest organizacja i stworzenie listy zadań. Przed ślubem trzeba załatwić masę rzeczy. Zanim przejdziemy do zakupów należy ustalić:

 • budżet wesela – to od niego zależy, jakimi kwotami będziemy dysponować podczas dalszych zakupów,
 • rodzaj ślubu – łączy się z wyborem sukni ślubnej,
 • wstępna liczba gości – niezbędna do zakupu papeterii, zaproszeń, winietek, podziękowań itp.
 • dekoracje ślubne i dekoracje weselne – przy wyborze florystki lub wypożyczalni dekoracji nie będą potrzebne zakupy, zaś samodzielne dekorację będą wymagały sporych zakupów na kilka dni przed uroczystością,
 • wybór obrączek – niezbędnych w uroczystości,
 • ubiór panny młodej,
 • ubiór pana młodego,
 • liczbę alkoholu i napojów,
 • tort i dekoracje,
 • bukiet ślubny,
 • dodatkowe atrakcje – ankiety weselne dla gości, bańki, ciężki dym, sztuczne ognie, fotobudkę, świece zapachowe itp. 
 • koszyczki ratunkowe
Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i zamkniętym wieczkiem o zapachu róży

Najważniejsze ślubne zakupy

Kiedy ustalimy wszystkie wyżej wymienione podpunkty możemy przejść do zakupów. Nie od dziś wiadomo, że to najlepsza forma spędzania wolnego czasu dla kobiet. Jednak  w ślubnych zakupach decyzję powinna podejmować para młoda wspólnie. Wszystkie produkty ślubne dostępne są na zamówienie. W pierwszej kolejności para młoda powinna wybrać obrączki i grawer z datą ślubu lub inicjałami. W zależności od wybranego modelu i próby złota czas oczekiwania to 3-5 miesięcy. Para Młoda musi również wybrać zaproszenia oraz ich liczbę. Coraz bardziej modne jest wybieranie winietek, oznaczeń stołu i menu w tym samym wzorze. Należy pamiętać również o pudełku na obrączki i skrzynce na koperty. W zależności od przebiegu wesela młodzi na swojej liście powinni mieć: podziękowania dla gości, podziękowania dla rodziców, prezenty dla gości oraz bukiet dla panny młodej i butonierki. 

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem standard o zapachu czekolady

Ślubne zakupy panny młodej

Lista przedślubnych zakupów powinna być skrojona równie precyzyjnie jak suknia ślubna. Panna młoda w swojej liście ślubnych zakupów powinna mieć:

 • Suknie ślubną – należy od niej zacząć, aby mieć pewność, że ta jedyna będzie gotowa na czas;
 • Buty – zaraz po wyborze sukni należy kupić buty i zmierzyć je w trakcie przymiarek sukni;
 • Biżuterie – kolejnym dopełnieniem sukni jest właściwie dobrana biżuteria;
 • Bielizne, pończochy i podwiązke – o swój komfort od podszewki w tym szczególnym dniu musi zadbać sama panna młoda;
 • Ozdoby do włosów – welon, toczek, biżuteria lub kwiaty, po dokonaniu wyboru sukni warto dokupić wszystkie dodatki na głowę.
ślubne zakupy w postaci prezentów w serduszka

Ślubne zakupy pana młodego

Zawsze w przygotowaniach ślubnych najwięcej uwagi potrzebuje panna młoda i jej suknia, sprawdzamy ślubne zakupy pana młodego: 

 • Garnituru – wybór garnituru, koloru i kroju warto skonsultować ze świadkiem lub przyszłą żoną. Wybierając koszulę należy pamiętać, aby była  w kolorze sukni ślubnej,
 • Butów – oprócz wyglądu należy zwrócić uwagę na komfort i wkładkę;
 • Spinek – coraz częściej to dodatek, który przyciąga uwagę wszystkich gości. Mogą wyrażać zainteresowania pana młodego lub być klasyczne i eleganckie;
 • Wynajmie samochodu – to czym pojadą młodzi do ślubu w głównej mierze zależy od młodego;
 • Alkoholu – w różnych regionach istnieją tradycje ślubne, w których to właśnie Pan Młody odpowiedzialny jest za alkohol dla gości. 
Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i zamkniętym wieczkiem o zapachu białe piżmo

Akcesoria ślubne — czym zaskoczyć gości weselnych? 

Często jest tak, że to właśnie szczegóły, drobne akcesoria sprawiają, że oprawa całego wesela jest magiczna. Często zastanawiamy się, czym zaskoczyć gości weselnych, aby nasze wesele było zapamiętane na dłużej. 

 • tuby weselne — tuby strzelające konfetti, płatkami kwiatów, motylami czy banknotami sprawdzają się idealnie nie tylko przy wyjściu z ceremonii zaślubin, ale również na pierwszym tańcu lub podziękowaniach dla rodziców. 
 • księga gości — oprócz klasycznych ksiąg gości coraz bardziej popularne są ślubne ankiety czy weselne pocztówki.  Swoją popularność zyskują również księgi gości w formie obrazów na płótnie, do składania podpisów przez gości oraz drewniane serca do podpisania w szklanej ramie. 
 • upominki dla gości — oprócz winietek, na stole często pojawiają się drobne upominki dla gości weselnych. Bardzo popularne są mini miodki, mini świece, spersonalizowane czekoladki, fotomagnesy czy krówki.
 • dekoracje stołu — z niezwykłą starannością należy przygotować dekoracje stołu dla gości weselnych. To właśnie tam spędzają część wesela i mają czas na obserwację otoczenia. W weselnej liście zakupów nie może zabraknąć oznaczeń stołów, wysokich wazonów z kwiatami, nowoczesnych kompozycji kwiatowych, spersonalizowanego menu oraz głównych punktów wesela.  
Akcesoria ślubne w postaci poduszki na złote obrączki z kokardką

Dodatki ślubne, których nie może zabraknąć na liście zakupów

 • Ozdoby na samochód — tablice rejestracyjne, puszki, tablice kredowe, kokardy, każde z nich należy dopasować do stylu wesela.
 • Poduszki na obrączki — niezależnie od tego, czy jest to ślub cywilny czy kościelny, warto zaopatrzyć się w poduszkę lub pudełko do obrączek. Wśród modowych trendów widnieją szklane pudełka wypełnione mchem, drewniane pudełka lub jutowe poduszki. 
 • Bańki mydlane — bańki mydlane mogą być użyte podczas pierwszego tańca, pamiątkowych zdjęć lub do zabawy dla dzieci.
 • Pudełka na ciasta — zwyczajem jest obdarowywanie gości na pożegnanie kawałkiem tortu i ciasta, niezbędne do tego okażą się pudełka dla ciasta.
 • Pudełko na koperty — bardzo eleganckim akcentem zbierania kopert jest właśnie pudełko, dzięki temu wszystkie koperty znajdą się w jednym miejscu i żadna z nich nie zginie. 
 • Gadżety do zdjęć — naklejki na buty, gadżety na kieliszki, tabliczki do śmiesznych, pamiątkowych zdjęć to wszystkie gadżety jakie są niezbędne na weselu.
Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem standard i zamkniętym wieczkiem o zapachu waty cukrowej

Ślubne zakupy, czyli nieszablonowe zaproszenia

Coraz więcej par decydujących się na ślub stawia na oryginalne zaproszenia. Te standardowe oczywiście nigdy nie wyjdą z mody — w końcu nie ma to, jak klasyka. Elegancka karta z delikatną ozdobą, wierszem lub specjalną dedykacją to jednak niejedyna opcja, którą aktualnie musimy brać pod uwagę. W ostatnich latach zauważalny jest trend na zapraszanie gości na ślub i wesele w bardziej kreatywny sposób. Formy zaproszenia mogą być dzisiaj najróżniejsze — pojawiają się na nich zdjęcia przyszłych małżonków, mają formę kartki wyrwanej z kalendarza, czy ich styl związany jest z zainteresowaniami lub pasją młodej pary.

Ciekawym pomysłem może być dołączenie do zaproszenia jakiegoś drobiazgu — magnes na lodówkę z informacją o dacie ślubu i wesela nie pozwoli gościom zapomnieć o zbliżającej się ważnej dacie. Co ważne — jeżeli chcemy, aby goście weseli zamiast kwiatów obdarowali nas czymś innym lub przynieśli ze sobą np. karmę dla zwierząt, którą później zawieziemy do schroniska — taka adnotacja powinna się również znaleźć na zaproszeniu.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem standard i zamkniętym wieczkiem o zapachu karmelu

Podziękowania dla rodziców

Niezależnie od tego, czy rodzice pary młodej biorą czynny udział w przygotowaniach do ślubu, czy przyszli małżonkowie wolą załatwiać wszystko sami, praktycznie na każdym weselu organizuje się podziękowania dla rodziców — moment, w którym panna młoda i pan młody mogą wyrazić szacunek i wdzięczność swoim kochanym seniorom. Oprócz wzruszającego przemówienia chwila ta często jest okraszona podarowaniem rodzicom prezentu — i tu mamy pełną dowolność — wszystko zależy od nas, naszego pomysłu i budżetu, którym dysponujemy. Podarunkiem może być kosz pełen przysmaków i dobrego alkoholu. Może być to specjalnie stworzony album ze starymi zdjęciami, bilety na niezapomnianą wycieczkę, czy komplet pamiątkowej biżuterii. Doskonałym uzupełnieniem zawsze będzie piękny bukiet kwiatów. Pary młode często podczas podziękowań pokazują specjalnie przygotowany film, w którym opowiadają jak ważni przez całe życie byli dla nich rodzice. Pamiętajmy, aby myśląc o jakimkolwiek prezencie brać pod uwagę preferencje, gust i pragnienia naszych najbliższych. Chcemy przecież aby podarunek im się spodobał.

Trendy ślubne 2021

Trendy ślubne na 2021 rok

Rok 2020 wielu parom pokrzyżował plany. Śluby i wesela się nie odbyły, a wszystkie pary czekają na 2021 rok i realizację ich ślubnych marzeń. Przed rozpoczęciem sezonu ślubnego 2021 warto wiedzieć, co będzie na topie. To z pewnością pomoże nam w ślubnych zakupach i realizacji naszych marzeń. 

Personalizacja

Ślubna ścianka za młodą parą to za mało. W dekoracjach ślubnych należy wykorzystać wasze imiona, inicjały, nazwisko, a nawet zdjęcia.  Lustrzane tablice z waszymi imionami, zdjęcia z sesji narzeczeńskiej, inicjały przy słodkim stole —  to wszystko sprawi, że goście będą wszędzie widzieć Was i waszą miłość. 

Duże bukiety

Każda para, która musiała przełożyć swoje wesele lub ma dość obecnej sytuacji, będzie chciała zaszaleć w ślubnych zakupach. Bukiety XXL będą kolejnym hitem wśród trendów na 2021 rok. Ważne, aby przy wyborze kwiatów, pamiętać o stylu wesela i sukni ślubnej panny młodej. Kobiety o niższym wzroście muszą pamiętać, że duże bukiety skracają optycznie figurę. W ich przypadku warto zdecydować się na nieco mniejszy, ale dłuższy wianek.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium o zapachu różowego szampana

Motyw przewodni wesela

Coraz częściej wesela są bardziej zaskakujące niż tradycyjne. Jeżeli para młoda ma wspólne zainteresowania i pasję oraz nie boi się wyzwań, co stoi na przeszkodzie, aby motywem przewodnim wesela był ulubiony film. Ważne, aby przy wyborze i zakupie dodatków motyw weselny był spójny. Wesele w klimacie Star Wars, a może wystarczy leśny klimat i dużo zieleni? Wszystko zależy od Was.

Pastelowe dodatki

Tegoroczne śluby i wesela i potrzebują wprowadzenia relaksujących barw. W sezonie 2021 gości zachwycą pastelowe odcienie niebieskiego, różowego, ciepłego żółtego. Pastelowe dodatki wprowadzą na salę powiew świeżości i harmonii. Dodatkowym atutem pasteli, jest możliwość łączenia ich odcieni. Dzięki tej grze kolorów sala wesela uzyska bajkowy i romantyczny klimat. 

Gra świateł

Nie ma łatwiejszego i piękniejszego sposobu na uzyskanie klimatu na sali weselnej jak oświetlenie. Goście weselni czują się skrępowani jasnym, zimnym oświetleniem, które coraz częściej wykorzystywane jest w salach weselnych. A gdyby tak zaświecić lampki choinkowe o ciepłej barwie? Świetnym rozwiązaniem i hitem 2021 roku są świece. Ciepło rozpalonych świec oraz ich naturalna barwa stwarzają niesamowity, romantyczny klimat. Świece w minimalistycznych rozmiarach można podarować gościom weselnym w ramach podziękowań za przybycie na przyjęcie weselne. Odpalając je w domu, będą mogli wspominać wspaniałą zabawę.