Uwielbiasz dyskretne światło świec i nie wyobrażasz sobie, by mogło zabraknąć go przy kolacji z ukochanym lub podczas relaksu po pracowitym dniu? Słusznie! Nawet po wielu latach związku warto dbać o to, by wspólne chwile wciąż były wyjątkowe. Nie wolno też rezygnować z czasu dla siebie – tylko wypoczęta możesz efektywnie podejmować się codziennych wyzwań. Jaki to ma związek ze świecami? Wybieraj tylko naturalne świece sojowe, które będą naprawdę dobrym dopełnieniem ważnych chwil!
Z czego powstają „zwykłe” świece?
Świece znane były już starożytności. Przez stulecia stanowiły najczęściej stosowane źródło światła. Dawne świece produkowano wyłącznie z naturalnych surowców, na przykład z wosku pszczelego lub z łoju. Dopiero w XIX wieku wynaleziono parafinę, która okazała się bardzo dobrym – bo wydajnym i tanim – materiałem na artykuł codziennego użytku. Choć od czasów upowszechnienia się elektryczności świec używa się zdecydowanie rzadziej, nadal wytwarza się je przeważnie z parafiny.
Wosk parafinowy jest produktem ubocznym destylacji ropy naftowej, pochodzącym z jej najcięższych frakcji. Można też pozyskać go syntetycznie. Stanowi mieszaninę długołańcuchowych węglowodorów, które w procesie spalania rozpadają się na takie związki, jak benzen, toluen czy formaldehyd – substancje toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych. Wdychane w niewielkich ilościach nie powodują uszczerbku na zdrowiu poważniejszego niż ból głowy. Przewlekła ekspozycja na takie związki może jednak skutkować poważnymi chorobami.
Czym są ekologiczne świece sojowe?
Ostatnimi laty coraz chętniej wybieramy produkty bezpieczne dla zdrowia i środowiska, nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa niż w przypadku mniej ekologicznych odpowiedników. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wielu producentów zaczęło powracać do tradycyjnych sposobów wytwarzania świec. W latach 90. XX wieku poszukiwano tańszej alternatywy dla wosku pszczelego. Tak wynaleziono wosk sojowy – utwardzony olej wytłaczany z ziaren soi.
Wosk sojowy jest produktem całkowicie naturalnym, pozyskiwanym z odnawialnych źródeł i biodegradowalnym. Podczas jego spalania nie wydzielają się żadne szkodliwe dla zdrowia związki. Wprost przeciwnie – udowodniono, że olej sojowy składa się z substancji o walorach leczniczych, więc wykorzystuje się go w kosmetyce oraz w aromaterapii, do której zalicza się palenie świec sojowych.
Walory świec sojowych w szkle
Świece sojowe Bonnie wykonywane są ręcznie, z najwyższej jakości sojowego wosku – bez dodatku parafiny czy sztucznych barwników. Swoje wspaniałe aromaty zawdzięczają wysokiej jakości olejkom. Do produkcji świec sojowych używamy naturalnych knotów (nie kopcą, nie wydzielają szkodliwych związków) i szklanych słoiczków, które można poddać recyklingowi.
Świece sojowe w szkle są nie tylko całkowicie bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska. Mają też szereg innych zalet, do których należą:
- długi czas palenia – są nawet o połowę wydajniejsze od świec parafinowych,
- niska temperatura spalania – mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery,
- skład w 100% pochodzenia roślinnego – są odpowiednie dla wegan,
- łatwość usuwania wosku, który skapnął ze świecy – wystarczy użyć wody z mydłem.
Sojowe świece zapachowe Bonnie mają właściwości aromaterapeutyczne. Substancje zawarte w ich składzie wpływają tonizująco na układ nerwowy, działają antyseptyczne i wzmacniają naturalną odporność. W zależności od wybranego zapachu aromaterapia świecami sojowymi może też np. poprawiać krążenie krwi albo stymulować metabolizm.
Jak korzystać ze świec sojowych?
Ze względu na wysoką jakość użytych materiałów i manufakturowy sposób produkcji świece sojowe są droższe od parafinowych. Pamiętaj więc o przestrzeganiu dobrych zasad ich użytkowania, byś mogła cieszyć się nimi jak najdłużej. Przede wszystkim zapalaj je na czas od 30 minut (potrzebny do równomiernego rozpuszczenia świecy) do maksimum 4 godzin. Dzięki temu nie doprowadzisz do przegrzania wosku, które pozbawia go najlepszych walorów.
Dbaj o to, by wosk rozpuszczał się równomiernie. W ten sposób unikniesz tworzenia się w świecy tunelu, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim utrudnia spalanie się knota – płomień jest słaby lub gaśnie całkowicie w związku ze zbyt małą ilością tlenu. Na żywotność świecy sojowej wpłynie też sposób jej gaszenia. Nie zdmuchuj jej! Odetnij dopływ powietrza z użyciem żaroodpornego naczynia albo specjalnego wygaszacza do świec.
Aby świeca sojowa wypalała się powoli, równo i czysto, nie dopuść do utworzenia się zbyt długiego knota. Regularnie przycinaj go ostrymi nożyczkami tak, by wystawał ponad wosk nie bardziej niż na około 5 mm. Świecę sojową w szkle przechowuj w chłodnym, ocienionym miejscu. Ze względów bezpieczeństwa nie korzystaj z niej dłużej niż do czasu, w którym na jej dnie pozostanie warstwa wosku o grubości 5-10 mm.
Jaki jest najważniejszy punkt instrukcji obsługi świec sojowych Bonnie? W uroczyste wieczory i w codziennym czasie relaksu koniecznie ciesz się ich nastrojowym blaskiem i ulubionym aromatem! Podaruj też takie chwile swoim bliskim – elegancka świeca sojowa w szkle to wyjątkowo trafiony pomysł na prezent.