Lubisz azjatycką kuchnię? Jeśli tak, trawa cytrynowa jest doskonale znaną ci rośliną. Swój świeży, cytrusowy aromat z nutą imbiru zawdzięcza jej indyjskie curry, tajska zupa tom jam i wiele innych klasycznych, orientalnych dań. Za właściwości trawy cytrynowej odpowiada substancja aromatyczna o nazwie cytral – dokładnie ta sama, która znajduje się w cytrynach czy pomarańczach. W trawie cytrynowej jednak występuje w wyższym stężeniu! Wspaniały zapach to nie jedyna z cennych właściwości cytralu. Dlatego lemongrass zyskał wiele zastosowań – nie tylko w sztuce kulinarnej, ale też w kosmetyce, medycynie naturalnej, aromaterapii.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest trawa cytrynowa?
- Lemongrass w kuchni
- Trawa cytrynowa w medycynie ludowej
- Lemongrass a współczesna nauka
- Właściwości olejku z trawy cytrynowej
- Olejek z trawy cytrynowej w kosmetyce
- Świeca sojowa Trawa Cytrynowa
Czym jest trawa cytrynowa?
Trawa cytrynowa jest, jak sama nazwa wskazuje, gatunkiem trawy, nazywanym także palczatką cytrynową lub cytronelą. Pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Azji, a obecnie uprawiana jest w wielu regionach świata, głównie – w klimacie tropikalnym. Z powodzeniem jednak możesz trzymać trawę cytrynową w doniczce w przydomowym ogrodzie, o ile na czas zimy przeniesiesz ją w ciepłe miejsce (o temperaturze nie niższej niż 5°C).
Trawa cytrynowa nie tylko roztacza piękny, cytrusowy aromat, ale też efektownie się prezentuje. Ma dość sztywne, chropowate źdźbła o ostrych brzegach (w przekroju poprzecznym przypominają pora) i rośnie w gęstych kępach, które osiągają około 1,5 m wysokości. Roślina jest ciekawym akcentem w wielu aranżacjach (tak ogrodów, jak i wnętrz). Uprawiana jest jednak przede wszystkim ze względu na bogactwo jej walorów użytkowych.
Lemongrass w kuchni
Najbardziej aromatyczna część trawy cytrynowej to dolne części jej łodyg. Źdźbła rośliny są silnie włókniste (trzeba je starannie posiekać przed dodaniem do potrawy), więc nie nadają się na bazę dania. Są jednak wyrazistą przyprawą, tradycyjnie wykorzystywaną nie tylko w kuchni azjatyckiej, ale też afrykańskiej i południowo-amerykańskiej.
Co celów kulinarnych używać możesz zarówno świeżej rośliny, jak i suszonej, marynowanej czy mrożonej. W każdej postaci dodaje potrawom kwaskowego posmaku i charakterystycznej, cytrusowo-imbirowej woni. Lemongrass znakomicie komponuje się z wieloma rodzajami potraw. Dodaje się ją do zup, dań mięsnych, warzywnych, ale też sałatek, deserów i napojów. Stanowi nieodłączny składnik orientalnych sosów i wielu herbacianych mieszanek.
Trawa cytrynowa w medycynie ludowej
Tak jak w przypadku wielu roślin o wspaniałym aromacie, trawa cytrynowa ma właściwości lecznicze. Mieszkańcom strefy międzyzwrotnikowej znane są one od wieków. W chińskiej czy indyjskiej medycynie ludowej trawy cytrynowej używano do łagodzenia dolegliwości trawiennych, a także bólu głowy czy mięśni. Rozmaite preparaty z cytroneli były remedium na kaszel, reumatyzm, stany zapalne skóry. Spektrum zastosowań rośliny było zatem bardzo szerokie. Co więcej, wierzono, że trawa cytrynowa rozjaśnia umysł, pobudza i poprawia nastrój.
Lemongrass a współczesna nauka
W mądrościach ludowych tkwi wiele prawdy. Współcześni naukowcy przebadali skład trawy cytrynowej i odkryli, że za jej wspaniały aromat odpowiada olejek eteryczny, który nazwano lemongrasowym. Substancja ta w większości składa się z cytralu – bioaktywnego aldehydu terpenowego, który chroni roślinę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W trawie cytrynowej stwierdzono też obecność wielu innych związków chemicznych, w tym polifenoli, znacznych ilości kwasu foliowego, soli żelaza i cynku.
Właściwości olejku z trawy cytrynowej
Olejek z trawy cytrynowej uzyskuje się poprzez destylację parą wodną. Oleista, bladożółta ciecz o intensywnie cytrusowym zapachu posiada szereg walorów, które coraz powszechniej wykorzystuje się w kosmetologii i fitoterapii. W jaki sposób olejek lemongrasowy oddziałuje na ludzki organizm?
- Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Wzmacnia odporność, ułatwia zwalczanie infekcji bakteryjnych i grzybicznych. Zastosowany w odpowiednim stężeniu może służyć do odkażania ran, leczenia zmian skórnych czy płukania jamy ustnej.
- Działa na skórę ściągająco, reguluje wydzielanie łoju, co w połączeniu z właściwościami antyseptycznymi wpływa korzystnie na cerę trądzikową.
- Działa rozkurczowo i wpływa tonizująco na układ nerwowy. Dzięki temu łagodzi dolegliwości bólowe, relaksuje, poprawia zdolności poznawcze.
- Wspomaga wydzielanie soków trawiennych i procesy metaboliczne. Ułatwia odchudzanie, reguluje poziom glukozy i cholesterolu we krwi (może być przydatny w diecie cukrzycowej), działa moczopędnie, wspierając usuwanie z organizmu szkodliwych metabolitów.
- Wykazuje wysoki potencjał antyoksydacyjny. Ma właściwości przeciwstarzeniowe. Może służyć profilaktyce nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.
Trwają intensywne badania nad zastosowaniami fitoterapii. Takie substancje, jak olejek lemongrasowy, w przyszłości mogą stanowić dobrą alternatywę dla syntetycznych leków.
Olejek z trawy cytrynowej w kosmetyce
Tymczasem olejek lemongrasowy znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym – zarówno ze względu na swój wyrazisty zapach, jak i na prozdrowotne właściwości. Stanowi składnik kompozycji wielu perfum i wód toaletowych. Trafił do receptur wielu dermokosmetyków, zwłaszcza do cery tłustej i trądzikowej. Ma doskonałe właściwości dezodorujące, więc świetnie nadaje się do produkcji antyperspirantów. Służy do aromatyzowania płynów do kąpieli, balsamów do ciała, a także środków czystości. Ponieważ zapach olejku z trawy cytrynowej odstrasza owady, znajdziesz go także w składzie preparatów na komary czy kleszcze.
Świeca sojowa Trawa Cytrynowa
Ze względu na właściwości przeciwbólowe i relaksacyjne olejek z trawy cytrynowej często wykorzystywany jest do rytuałów aromaterapeutycznych. Możesz wykonać z jego użyciem rozluźniający masaż albo przygotować odprężającą kąpiel. Przebywanie w pomieszczeniu wypełnionym wonią trawy cytrynowej poprawi ci nastrój, zredukuje stres, doda energii do działania. Olejku lemongrasowego możesz używać w kominkach zapachowych albo dyfuzorach z patyczkami. W naszej ofercie znajdziesz także świecę sojową Trawa Cytrynowa. Wykonana Ręcznie z naturalnego wosku sojowego i wysokiej jakości ekstraktu z trawy cytrynowej świeczka pozwoli ci połączyć aromaterapię z relaksującą chwilą przy blasku żywego ognia.