Zapach

Palo Santo – święte drzewo o niezwykłym zapachu

Jeśli kiedykolwiek spotkałaś się z nazwą Palo Santo, na pewno zapadło ci w pamięć stwierdzenie, że to zapach, którego nie zapomina się do końca życia. Najlepiej zaś cieszyć się nim na co dzień, ponieważ ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Wiedzieli o tym już żyjący przed wiekami Inkowie, którym aromat świętego drzewa towarzyszył przy medytacji, rytuałach i ceremoniach, służąc uzdrawianiu i oczyszczaniu ze złej energii.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest Palo Santo?
  2. Jak pozyskuje się Palo Santo?
  3. Właściwości świętego drzewa
  4. Szerokie zastosowanie świętego drzewa
  5. Palo Santo w świecy sojowej

Co to jest Palo Santo?

Palo Santo to zwyczajowa nazwa drzewa Bursera Graveolens, które spotkać można w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej. Ta niepozorna roślina z mocno powyginanymi gałęziami kryje w sobie olejek eteryczny o odurzającym zapachu i bardzo cennych właściwościach. Właśnie dlatego Indianie określili Bursera Graveolens słowami palo santo, które w języku hiszpańskim oznaczają święte drzewo.

Według legendy, drzewo Bursera Graveolens ma związek z historią pewnego młodzieńca, który rozchorował się śmiertelnie z powodu nieszczęśliwej miłości. Choć wybranka odrzuciła jego najszlachetniejsze uczucia, umierając, poprzysiągł otaczać ją czułością i opieką z zaświatów. Drzewo o wspaniałym aromacie, które wyrosło w miejscu pochówku chłopaka, uznano za święty symbol miłości i dobroci.

„Esencję” świętego drzewa Indian stanowi olejek eteryczny, czyli substancja zapachowa znajdująca się w tkance wydzielniczej rośliny. Składające się na nią związki chemiczne (m.in. terpeny, takie jak limonen i terpineol) odpowiadają za to, jak Palo Santo wpływa na nasze samopoczucie. Ich zasługą jest także bogaty, intrygujący zapach świętego drzewa, w którym można odnaleźć m.in. nuty cytrusów, mięty, sosny.

Święte drzewo Palo Santo w kolorze brązowym oraz biała szałwia

Jak pozyskuje się Palo Santo?

O wyjątkowości Palo Santo świadczy lokalna polityka dotycząca pozyskiwania wartościowego drewna. Odkąd drzewo stało się znane na całym świecie, coraz więcej osób chce korzystać z jego walorów. Inaczej jednak niż w przypadku innych popularnych roślin, nie powstają plantacje Bursera Graveolens, z których drewno można czerpać bez ograniczeń.

W Peru czy Ekwadorze ścianie żywych świętych drzew (a nawet ich gałęzi) jest prawnie zabronione. Korzystać można jedynie z roślin obumarłych oraz złamanych, opadłych gałązek. Co więcej, zgodnie z tradycją, drewno należy na długie miesiące pozostawić do samoistnego wyschnięcia – nie wolno poddawać go obróbce, która przyspieszyłaby ten proces. 

Tak przygotowany surowiec trafia na rynek z odpowiednim certyfikatem. Jest jedynym w pełni wartościowym produktem (w odróżnieniu od licznych podróbek), a przy tym uzyskanym w sposób etyczny – z poszanowaniem tradycji Indian i świętości drzewa. Nie daj się więc zwieść atrakcyjnym cenom, kupując wyroby na bazie Palo Santo – wybieraj tylko te z pewnych źródeł.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i otwartym wieczkiem o zapachu palo santo

Właściwości świętego drzewa

Indianie wierzyli, że święte drzewo ma właściwości magiczne. Dymem z Palo Santo okadzali ludzi, by oczyścić ich umysły i zrobić w nich miejsce na dobrą energię. W ten sam sposób oczyszczano domy, aby moc świętego drzewa wniosła do nich spokój i szczęście. Jak to zwykle bywa z ludowymi wierzeniami, było w nich wiele mądrości, z której możemy czerpać w czasach współczesnych.

W czym tkwi tajemnica świętego drzewa? Substancje czynne, które podczas spalania olejku eterycznego uwalniają się w lotnej postaci, działają tonizująco na układ nerwowy. To właśnie dlatego pod wpływem oszołamiającego zapachu Palo Santo czujemy się spokojniejsi, zrelaksowani, a przez to – szczęśliwsi.

Na tym nie koniec dobroczynnych właściwości olejku Palo Santo. Zawarte w nim związki chemiczne wzmacniają funkcje układu immunologicznego. Mają działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dzięki czemu podnoszą naszą naturalną odporność i wspierają walkę z infekcjami. Na dłuższą metę chronią nas także przed szkodliwą aktywnością wolnych rodników.

Kadzidło zapalone Palo Santo świętego drzewa trzymane w ręku

Szerokie zastosowanie świętego drzewa

W jaki sposób możesz skorzystać z walorów tego produktu? Indianie używali drewnianych szczapek jako kadzideł. Według kultywowanej do dziś tradycji żarzący się kawałek drewna umieszcza w specjalnym, odpornym na wysoką temperaturę naczyniu. Wydobywający się z niego dym wypełnia pomieszczenie aromatem, który sprzyja medytacji, praktyce jogi lub po prostu relaksowi. Co ciekawe, tego oryginalnego, bardzo miłego dla ludzi zapachu nie lubią owady. Dzięki temu latem z pomocą kadzideł możesz odstraszać natrętne muchy i komary. 

Aromat świętego drzewa uwalnia się nie tylko pod wpływem spalania. Nawet mała szczapka może posłużyć ci jako naturalny, bezpieczny dla środowiska odświeżacz powietrza. Wystarczy, że położysz ją w łazience czy w samochodzie. Z drewna świętego drzewa wykonuje się także matero, czyli naczynia do picia yerba mate – ponoć najlepsze ze wszystkich. Olejek eteryczny Palo Santo jest składnikiem kompozycji zapachowych kosmetyków – od perfum, po płyny do kąpieli. Z miazgi drzewnej zaś powstają rozmaite specyfiki wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem standard i zamkniętym wieczkiem o zapachu palo santo

Palo Santo w świecy sojowej

W dzisiejszych czasach coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z negatywnych skutków tego, jak bardzo cywilizacja oddaliła nas od natury. Chętnie sięgamy więc do tradycji i pradawnych mądrości. Dlatego spośród wszystkich zastosowań świętego drzewa najpopularniejszy stał się rytuał okadzania, który ma wnieść – tak w nasze domy, jak i w umysły – spokój, harmonię i dobry nastrój.

Istnieje kilka sposobów na to, by w twoim mieszkaniu rozniósł się fenomenalny zapach świętego drzewa. W sklepach dostępne są m.in. kadzidła (najczęściej w formie grubych drewienek) oraz olejki eteryczne do kominków aromaterapeutycznych.  A gdyby tak zbawienny dla duszy i ciała rytuał palenia Palo Santo połączyć z relaksem przy nastrojowym świetle świec?

Od tak przyjemnej chwil dzieli cię zaledwie kilka kliknięć myszy lub wizyta w naszym sklepie w Warszawie. Palo Santo – z całą gamą jego cennych właściwości – zamknęliśmy w eleganckim słoiczku z ekologicznym sojowym woskiem. Świeca zapachowa Bonnie to wyśmienity sposób na aromatoterapię w domowym zaciszu, która przyniesie ci odprężenie po ciężkim dniu.