Olej kokosowy na włosy to tłuszcz wytłaczany z wysuszonego miąższu owoców palmy kokosowej (potocznie nazywanych orzechami). Jest biały, nieprzezroczysty, a w temperaturze pokojowej ma konsystencję twardego masła. Znany od wieków w krajach tropikalnych, od kilku lat podbija Europę. Z pewnością nieustannie widujesz go na półkach w sklepach spożywczych (już nie tylko tych z ekologiczną żywnością). Musiałaś zauważyć także, że pojawił się w składach szamponów, odżywek, pomadek do ust, kremów do rąk, balsamów do ciała, a nawet płynów do płukania tkanin. Czy to tylko przelotna moda, czy też cywilizacja Zachodu – na fali powrotu do natury – odkryła uniwersalny kosmetyk, który w dodatku ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, z poniższego artykułu dowiesz się, czy olej kokosowy to produkt dla ciebie.
Z artykułu dowiesz się:
- Kontrowersje wokół oleju kokosowego
- Prozdrowotne właściwości oleju kokosowego
- Jak działa olej kokosowy na włosy?
- Na czym polega olejowanie włosów?
- Jaki olej kokosowy stosować na włosy?
- Oleje do włosów wysokoporowatych
Kontrowersje wokół oleju kokosowego
Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym, a te – słusznie – kojarzą nam się z kwasami omega, czyli nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które są niezbędne ludzkiemu organizmowi. Złą sławą cieszą się zaś od pewnego czasu tłuszcze nasycone (przeważnie pochodzenia zwierzęcego), których nadmiar uznaje się za jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych. Właśnie dlatego modny olej kokosowy – niezwykły na tle innych olejów roślinnych – wzbudza kontrowersje wśród dietetyków. Choć zawiera takie kwasy omega, jak oleinowy czy linolowy, składa się przede wszystkim z nasyconych kwasów tłuszczowych: laurynowego, mirystynowego, palmitynowego i kaprylowego.
Badacze zaobserwowali, że wśród ludności krajów tropikalnych – obficie stosującej olej kokosowy do celów kulinarnych – choroby układu krążenia są bardzo rzadkie. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że kwasy tłuszczowe zawarte w kokosach mają zupełnie inną strukturę niż te pochodzenia zwierzęcego. Niemniej, jeśli lekarz powiedział ci, że musisz szczególnie uważać na poziom cholesterolu w diecie, w kuchni oleju kokosowego używaj ostrożnie. Z powodzeniem jednak możesz czerpać garściami z jego właściwości pielęgnacyjnych! Obok kwasów tłuszczowych olej kokosowy zawiera mnóstwo witamin (w szczególności – witaminę E) i minerałów (m.in. cynk i żelazo). Wszystkie te związki mają dobroczynny wpływ na włosy i skórę.
Prozdrowotne właściwości oleju kokosowego
Aby zrozumieć, w jaki sposób oddziałuje olej kokosowy na włosy, przyjrzyjmy się właściwościom jego poszczególnych składników:
- kwas laurynowy i kaprylowy – działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo,
- kwas mirystynowy i palmitynowy – tworzą warstwę okluzyjną (tzw. film), która zapobiega odparowywaniu wody, więc w pośredni sposób działają nawilżająco,
- kwas stearynowy i oleinowy – działają oczyszczająco (myjąco) i zmiękczająco,
- kwas linolowy – działa antystatycznie, reguluje wytwarzanie sebum,
- witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem, wspomaga krążenie,
- cynk – uczestniczy w tworzeniu keratyny, wspomaga pracę gruczołów łojowych,
- żelazo – uczestniczy w transporcie tlenu do komórek.
Jak widzisz, tłuszcz pozyskiwany z owoców palmy kokosowej to mieszanina składników, które mogą dodać fryzurze witalności i pożądanego wyglądu. Czego można spodziewać się po regularnym aplikowaniu oleju kokosowego na włosy?
Jak działa olej kokosowy na włosy?
Dobroczynne działanie oleju kokosowego na włosy zaczyna się od ich nasady, czyli od skóry głowy. Zawarte w nim substancje czynne poprawiają mikrokrążenie, dzięki czemu rozwijające się w mieszkach włosowych cebulki są lepiej odżywione i natlenowane. Wpływa to stymulująco na porost włosów. Olej kokosowy ułatwia utrzymanie skóry głowy w dobrym stanie, ponieważ zapobiega jej przetłuszczaniu i wysuszaniu się, wspomaga leczenie i służy profilaktyce częstych schorzeń, takich jak łupież, łuszczyca czy zapalenia atopowe.
Poddane działaniu olejku kokosowego włosy są sprężyste, elastyczne, błyszczące, ponieważ nie brak im głównego materiału budulcowego, czyli keratyny. Przy jej niedoborach łodygi włosowe są cieńsze, bardziej kruche, łamliwe, a przez to podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki działaniu oleju kokosowego na cebulki, wyrastające z nich łodygi włosowe są dobrze nawilżone i odżywione od środka. Z kolei warstwa okluzyjna, jaka na nich powstaje po aplikacji olejku, ułatwia utrzymanie cennych składników w ich strukturze.
Pokryte delikatnym filmem z oleju kokosowego włosy są mniej wrażliwe na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – promieniowania słonecznego, wiatru, mrozu. Tłuszcz kokosowy ma przy tym właściwości hydrofobowe, co oznacza, że nie rozpuszcza się w wodzie. Chroni zatem włosy przed wilgocią, a woda – wbrew pozorom – wysusza je równie mocno jak powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. W efekcie olejek kokosowy sprawia, że włosy miękko się układają, nie puszą się, nie elektryzują i nie plączą przy rozczesywaniu.
Na czym polega olejowanie włosów?
Z dobroczynnych właściwości oleju kokosowego możesz skorzystać, stosując naturalne kosmetyki z dużą zawartością tego składnika. Bardzo efektywnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także regularne olejowanie. W wielu regionach świata oleju kokosowego używano do włosów już w czasach starożytnych. W Polsce olejowanie jest popularne od niedawna, więc być może jeszcze nie próbowałaś tej metody pielęgnacji. Przy odrobinie wprawy jest ona nieskomplikowana i mało czasochłonna.
Olej kokosowy nakłada się na rozczesane, suche lub lekko wilgotne włosy (po roztarciu go w rękach tak, by uzyskał płynną konsystencję). W zależności od potrzeb, możesz zaaplikować go na całą długość włosów (wraz ze skórą), lub tylko na przesuszone końcówki. Po aplikacji włosy osłoń foliowym czepkiem lub ręcznikiem i pozostaw tak na co najmniej pół godziny, a najlepiej na całą noc. Olej zmyj z włosów delikatnym szamponem. Olejowanie warto wykonać przynajmniej raz w tygodniu, by utrwalać jego efekty. Ponieważ jest to całkowicie bezpieczna metoda pielęgnacji, zabieg możesz powtarzać nawet częściej.
Jaki olej kokosowy stosować na włosy?
Olej kokosowy na włosy możesz kupić niemal w każdym markecie, ale są to zwykle produkty rafinowane i poddawane obróbce termicznej. Te procesy wydłużają ich okres przydatności do spożycia, ale pozbawiają wielu cennych składników, które ulegają rozpadowi w wysokiej temperaturze. Dlatego do włosów wybieraj zawsze olejek kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno (najlepiej z pierwszego tłoczenia).
Oleje do włosów wysokoporowatych
Nim zdecydujesz się na stosowanie oleju kokosowego na włosy, sprawdź, jaka jest ich porowatość. We włosach niskoporowatych łuski z natury przylegają do rdzenia, w wysokoporowatych zaś są rozchylone. Pojedynczy włos niskoporowaty utrzymuje się na powierzchni wody, ponieważ nie wnika ona w jego strukturę. Włos wysokoporowaty „nasiąka” wodą i zanurzony w niej, szybo zaczyna tonąć.
W podobny sposób włosy reagują na tłuszcz o niewielkich cząsteczkach, a właśnie takim jest olej kokosowy na włosy. Ponieważ wnika w rozchylone łuski włosów wysokoporowatych, może nadmiernie je obciążać, a nawet spowodować ich puszenie się. Dla tego typu włosów korzystniejsze są oleje wielkocząsteczkowe – z przewagą kwasów nienasyconych. Włosom niskoporowatym najlepiej służy olej kokosowy.