Olejki do masażu są wykorzystywane od wieków. W starożytnym Rzymie odkryto, że to właśnie dzięki mieszaninie aromatycznych olejków i oliwy, skóra staje się elastyczna, jędrna, nawilżona i zdrowa. Masaż to zabieg, który ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzięki użyciu odpowiednich technik, chwytów i drogocennych olejków odpręża, rozluźnia, poprawia krążenie krwi i samopoczucie. Dobór olejków do masażu uzależniony jest od celu, jaki chcemy uzyskać.
Z artykułu dowiesz się:
- Skład olejków do masażu
- Rodzaje olejków bazowych do masażu
- Jak dobrać olejki eteryczne do masażu?
- Jak zrobić swój własny olejek do masażu?
Skład olejków do masażu
Na rynku znajdziemy gotowe olejki do masażu oraz półprodukty, z których sami, wedle własnych preferencji i potrzeb, możemy wykonać. Podstawą każdego olejku do masażu jest olej bazowy – roślinny. Do bazy dodajemy olejek eteryczny lub drugi olej roślinny.
Rodzaje olejków bazowych do masażu
Olej bazowy, inaczej olej nośnikowy to podstawowy składnik, niezbędny do wykonania masażu. Podstawowy olej, wysokiej jakości musi rozpuszczać pozostałe olejki użyte do masażu. Najlepsze oleje bazowe do masażu uzyskiwane są metodą tłoczenia na zimno, dzięki czemu zachowuje najwięcej wartości odżywczych, jakie zawiera dana roślina. Najbardziej drogocenne są olejki bazowe z nasion, orzechów, pestek, owoców i kwiatów. Najpopularniejsze olejki bazowe do masażu to:
- olej ze słodkich migdałów – bogaty w proteiny, witaminy A, B1, B2, B6. Odpowiedni dla skóry suchej i dojrzałej i wrażliwej. Zawiera kwasy tłuszczowe oleinowe i linolowe, hamuję utratę wody z naskóra oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.
- olej z awokado – bogaty w witaminy A,B i D. Dzięki właściwościom głęboko nawilżającym i natłuszczającym wskazany jest dla skóry suchej i starzejącej się. Działa antyalergicznie, przeciwzapalnie i łagodząco. Stosować w 5-cio lub 10-cio% stężeniu z innymi olejami bazowymi.
- olej jojoba – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E i F, zawiera skwalen i fitosterole. Działa odżywczo, regenerująco, zmiękczająco i natłuszczająco. Reguluje wydzielanie sebum, kontroluję utratę wody z naskórka. Bardzo szybko się wchłania, zalecany w 10-cio % roztworze z innymi olejami bazowymi.
- olej z pestek moreli – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B i E. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, łatwo się wchłania i jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.
- olej z pestek brzoskwini – bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwas omega-6 i omega-9, witaminy A i E. Bardzo lekki olejek, idealnie sprawdza się w masażu twarzy, może być stosowany również u dzieci. Zmiękcza naskórek oraz delikatnie zmniejsza rozszerzone pory.
- olej z pestek winogron – 90% oleju to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, pozostałe to witamina A,B6 i E, flawonoidy, lecytynę i minerały. Zalecany do cery tłustej i mieszanej, dzięki działaniu ściągającym zalecana do skóry trądzikowej. Zalecany również dla osób z pajączkami i żylakami.
- olej z kiełków pszenicy – zawiera witaminy A, B, D i E, proteiny i nienasycone kwasy tłuszczowe. Pomaga usuwać blizny, niedoskonałości i poprawia napięcie skóry. Używany w 10-cio % roztworze z innymi, bogatszymi olejami. Poprzez intensywny zapach oleju bazowego, nie zaleca się stosowania go z olejkami eterycznymi.
- olejek z pestek dyni – bogaty w witaminy A, B1, B2, B6, C, E i K, potas, beta karoten, oraz 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, zwiększa elastyczność skóry, pomaga w pozbyciu się blizn. Stosowany w roztworze 20% z innymi olejami bazowymi.
- olej arganowy – zawiera nienasycony kwasy tłuszczowe (80%), witaminę E, karoteny, polifenole, sterole oraz butyrospermol. Działa antyoksydacyjnie, przeciwrodnikowo, regenerująco i ochronnie przed i po opalaniu. Spowalnia proces starzenia się skóry, chroni przed utratą wody, głęboko nawilża. Poprzez swój orzechowo-gorzki zapach nie stosuje się go z olejkami eterycznymi.
- olej z wiesiołka – bogaty w witaminę E, kwasy omega-6 oraz kwas gamma linolenowy (GLA). Chroni przed działaniem wolnych rodników, odmładza i uelastycznia. Dzięki działaniom przeciwzapalnym i bakteriobójczym chętnie jest wykorzystywany do masażu jako uzupełnienie innych olejów bazowych.
Jak dobrać olejki eteryczne do masażu?
Dobór olejków eterycznych do masażu to indywidualna kwestia, uzależniona od własnych preferencji i właściwości. Aby masaż był przyjemny, należy sięgnąć po zapach, który nam najbardziej odpowiada. Ze względu na właściwości proponujemy:
- Olejek na stres i napięcie – olejek z neroli, melisowy, różany, ylang ylang, bergamotkowy.
- Olejek na rozdrażnienie – pomarańczowy, mandarynkowy, cyprysowy, sandałowy.
- Olejek na apatię i ospałość – olejek z mięty pieprzowej, rozmarynowy, tymiankowy, goździkowy, geraniowy.
- Olejek do skóry tłustej i trądzikowej – cytrynowy, lawendowy, sandałowy, z drzewa herbacianego.
- Olejek do skóry suchej, delikatnej, szorstkiej – rumiankowy, mirrowy, z drzewa herbacianego.
- Olejek do skóry dojrzałej – mandarynkowy, ylang ylang, paczulowy, cyprysowy, sandałowy, lawendowy i różany.
- Olejek na przebarwienia – cytrynowy, kadzidłowy, lawendowy.
- Olejek na cellulit, rozstępy – grapefruitowy, cyprysowy, geraniowy, jałowcowy, kminkowy, paczulowy.
- Olejek na bezsenność – lawendowy, mandarynkowy, majerankowy, melisowy.
- Olejek na ból głowy – lawendowy, rozmarynowy, majerankowy, eukaliptusowy, miętowy, melisowy, z drzewa różanego.
Jak zrobić swój własny olejek do masażu?
Olejek do masażu można wykonać dodając 2-5 kropli olejku eterycznego do 10 ml oleju bazowego. Roztwór najlepiej przygotować chwilę przed zabiegiem. Do masażu całego ciała należy użyć proporcji 40 ml oleju bazowego z 6 kroplami olejku eterycznego. Masaż można wykonać na zimno, lub na ciepło podgrzewając mieszaninę w kąpieli wodnej. Przy masażu olejami na ciepło, należy uważać na temperaturę podgrzania, aby nie poparzyć skóry i nie zlikwidować wszystkich właściwości odżywczych zawartych w olejach. Wśród naszych propozycji na własny olejek do masażu znajdziemy:
- masaż energetyzujący – 50 ml olejku jojoba + 7 kropli olejku z mięty pieprzowej + 8 kropli olejku pomarańczowego.
- masaż odmładzający – 50 ml oleju migdałowego + 10 kropli olejku różanego.
- masaż antycellulitowy – 50 ml oleju migdałowego + 8 kropli olejku pomarańczowego + 8 kropli olejku rozmarynowego.
- masaż rozgrzewający – 50 ml oliwy z oliwek + 12 kropli olejku cynamonowego.
- masaż relaksacyjny – 50 ml olejku z awokado + 10 kropli olejku lawendowego + 5 kropli olejku bergamotowego.
Należy pamiętać, aby nie stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę.