Relaks

Jak zorganizować domowe spa? Praktyczne wskazówki

Niezależnie od pory roku nasze ciało wymaga odprężenia i regeneracji. Aby umilić sobie czas i poprawić kondycję swojej skóry warto urządzić sobie profesjonalne, domowe SPA. Czy właściwie jest SPA? To skrót utworzony z łacińskiego sanus per aquam, co oznacza zdrowy przez wodę. Już tysiące lat temu były modne serie zabiegów relaksacyjno-upiększających związanych z kąpielą. Rytuały pielęgnacyjne przy użyciu kąpieli solnych, masaży wonnymi olejami, peelingami i zabiegami na ciało służą poprawie sił witalnych, zdrowia i urody. Jak zorganizować domowe spa? Podpowiadamy.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Istota domowego SPA
  2. Domowe spa – 8 kroków do pełnego relaksu 
  3. Domowe spa  — proste i skuteczne kosmetyki DIY

Istota domowego SPA

Najlepszym i najprzyjemniejszym momentem w SPA jest zanurzenie się w wannie, pełnej ciepłej i aromatycznej wody.  Jaka woda powinna otulać nasze ciało, aby kąpiel była zdrowa dla naszej skóry? Wszystko zależy od upodobań i tego ile nasze domowe spa będzie trwało. 

  • Ciepła kąpiel w granicach 37-39 stopni to doskonałe rozwiązanie na rozgrzanie i łagodzenie bóli mięśni, optymalny czas kąpieli to 15-30 minut.
  • Letnia kąpiel w granicach 31-36 stopni pozwala na odprężenie i łagodzi zmęczenie, lekko nas rozleniwia i relaksuje, czas kąpieli nie powinien przekraczać 15 minut.
  • Chłodna kąpiel w granicach 25-20 stopni to orzeźwienie, które często potrzebujemy. Pobudza, poprawia krążenie i metabolizm, 5 minut to wystarczający czas na chłodną kąpiel. 

Pamiętaj, że woda powyżej 40 stopni wysusza skórę i powoduje przedwczesne jej starzenie. 

Naturalne olejki eteryczne w domowym spa

Domowe spa – 8 kroków do pełnego relaksu 

Domowe SPA będące częścią aromaterapii ma nas odprężyć i sprawić, że zarówno fizycznie jak psychicznie będziemy mogli odpocząć. Aby tak się stało, organizując domowe spa, należy pamiętać o 8 krokach.

Krok 1 Czas

Wyznacz czas w swoim planie dnia, który nie będzie krzyżował się z innymi obowiązkami i pozwoli ci na pełen relaks, wyciszenie telefonu i bycie tylko ze sobą i swoimi zmysłami.

Krok 2 Nastrój

Stwórz nastrój, tylko odpowiednia atmosfera zapewni ci sukces domowego spa. W rytuale spa nie może zabraknąć romantycznych, nastrojowych i aromatycznych świec zapachowych, relaksującej muzyki, migoczących lampek lub cotton ball. Do łazienki możesz zabrać również lampkę wina, kakao, ziołową herbatkę, miseczkę truskawek, jednym słowem wszystko, co pozwoli ci się zrelaksować.

Krok 3 Naturalne kosmetyki

Zadbaj o ciało naturalnymi kosmetykami DIY, olejkami, masłami, solami, mlekiem, miodem, fusami z kawy, eterycznymi olejkami lub glinkami kosmetycznymi.

Sojowa świeca zapachowa marki Bonnie ze słoikiem premium i zamkniętym wieczkiem o zapachu pieczonego jabłka

Krok 4 Kąpiel

Przygotuj aromatyczną kąpiel, do wody możesz dodać naturalne i aromatyczne oleje takie jak olejek różany, a także wrzucić sól lub musującą kule do kąpieli. Każdy rytuał domowego spa może wyglądać i pachnieć inaczej. 

Krok 5 Peeling

Wykonaj peeling. Domowy peeling z kawy lub cukru w połączeniu z naturalnymi olejami jest doskonałym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Pozbędziesz się dzięki niemu cellulitu, a twoja skóra będzie gładka i jędrna.

Krok 6 Maseczka

Pamiętaj o maseczce na twarz, pod wpływem ciepła i pary wodnej skóra twarzy jest bardziej chłonna i miękka, lepiej wchłania składniki odżywcze i się oczyszcza.

Krok 7 Włosy

Zadbaj o włosy. Olejowanie tak samo jak SPA jest znane od wieków. Polega na dogłębnym odżywieniu włosów, aż po ich cebulki. Olejek nakłada się na wilgotne włosy, a po zabiegu dokładnie spłucz i umyj włosy.

Zapachowa świeca sojowa marki Bonnie ze słoikiem standard i zamkniętym wieczkiem o zapachu truskawki

Domowe spa  — proste i skuteczne kosmetyki DIY

SPA w domu to najlepsze, co możemy zrobić dla naszej skóry. Podwójną przyjemność sprawi nam, jeśli kosmetyki do pielęgnacji wykonamy samodzielnie. Jeszcze większą, jeśli użyjemy do nich produktów, które mamy pod ręką. W czasach izolacji, mamy dużo czasu, aby wypróbować wiele możliwości i kosmetycznych nowości. Oto subiektywny przegląd i przepisy kosmetyków DIY, które pozwolą na relaks od stóp do głów. 

  • Maseczka do twarzy — każdy z nas zna kurkumę, o jej ogromnych właściwościach można by mówić dużo. Stanowi doskonałą bazę oczyszczającą i rozjaśniającą. Do kurkumy dodajemy mąkę ryżową, jogurt oraz miód. Drugą propozycją na skórę zmęczoną jest maseczka ze świeżego żółtka jaja, zaś dla skóry suchej idealną miksturą jest zmielone siemię lniane z ciepłą wodą. 
  • Balsam do ust — za radą babć i mam, w dzieciństwie usta smarowało się miodem lub masłem. Nie każdemu jednak odpowiadają takie zabiegi. Do produkcji domowego balsamu wystarczą trzy składniki: świeże maliny, olej kokosowy i odrobina wanilii. 30 g malin przesiewamy przez sitko, dodajemy 30 g rozpuszczonego oleju kokosowego i pół łyżeczki bourbona z wanilii. Wszystko należy zblendować i przelać do słoiczka. 
  • Kule do kąpieli — bazą kuli do kąpieli są: olej kokosowy 60g, soda oczyszczona 200g i kwasek cytrynowy 100g. Wszystkie składniki wrzucamy do jednej miski, dodajemy kilka kropli ulubionego olejku eterycznego oraz barwnik spożywczy. Do kuli można dodać płatki róż, płatki nagietka itp. Kule formujemy i pozostawiamy na kilka godzin.
  • Maseczka do włosów — do maseczki wystarczy ulubiony olej, miód i jogurt naturalny. Nowością jest również olejowanie – nakładanie ciepłych olejów na włosy. Nowością jest laminacja galaretką. 3-4 łyżki galaretki rozpuszczamy w 3 łyżkach gorącej wody i dodajemy 2-3 łyżki ulubionej odżywki. Taką miksturę nakładamy na włosy i zostawiamy na 40-60 minut. Dzięki właściwościom żelatyny włosy są miękkie i lśniące. 
  • Peeling kokosowy – 200 g cukru kokosowego, 150 g oleju kokosowego, 1 łyżeczka cynamonu. Wszystkie składniki należy wymieszać i rozkoszować się tropikalnym aromatem słodkiego peelingu.
  • Aromatyczne olejki do kąpieli —  zmieszaj 25 ml olejku jojoba, 25ml oleju z awokado i 10 kropli olejku eterycznego np. z lawendy lub eukaliptusa.  
  • Sól do kąpieli —  połącz ze sobą po szklance soli morskiej, himalajskiej i gorzkiej, to cenne źródło minerałów.
  • Ziołowe woreczki do wanny —  w lnianym woreczku umieść swoje ulubione zioła, suszone kwiaty, skórkę cytryny lub pomarańczy. To prawdziwa bomba witaminowa dla skóry.
  • Peeling kawowy — pół szklanki fusów po kawie zmieszaj z olejkiem awokado, całość uzupełnij łyżeczką cynamonu i 5 kroplami olejku eterycznego, najlepiej z grejpfruta lub pomarańczy. 
  • Peeling solny —  olejek rycynowy i olej z awokado połącz ze szklanką soli średnioziarnistej i dodaj maksymalnie 10 kropli olejku eterycznego. 
  • Olejek do masażu — olejek kosmetyczny zmieszaj z kilkoma kroplami olejku eterycznego na ciepłe ciało prosto z kąpieli.
olejki eteryczne oraz płatki róż