Olejek z drzewa herbacianego to olejek eteryczny, który ma szerokie zastosowanie, między innymi służy dbaniu o zdrowie skóry, włosów i paznokci. W ostatnich latach jego popularność znacząco wzrosła. Dzisiaj olejek herbaciany jest powszechnie spotykany w kosmetykach, lekach do stosowania miejscowego i produktach gospodarstwa domowego.
Z artykułu dowiesz się:
- Skąd pochodzi olejek z drzewa herbacianego?
- Olejek herbaciany – antidotum na wiele problemów
- Olejek z drzewa herbacianego – środek do dezynfekcji rąk
- Naturalny dezodorant
- Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie dla suchej skóry
- Pomaga tłustej cerze
- Olejek z drzewa herbacianego – zakażenia, skaleczenia i gojenie się ran
- Skuteczny w walce przeciwko trądzikowi
- Olejek z drzewa herbacianego – środki ostrożności
Skąd pochodzi olejek z drzewa herbacianego?
Olejek herbaciany pochodzi z liści Melaleuca alternifolia, małego drzewa pochodzącego z Australii. Jednak nie należy mylić jej z rośliną, z której wytwarzane są liście używane do produkcji czarnej, zielonej herbaty. Olejek z drzewa herbacianego jest od wieków używany jako tradycyjny lek przez Aborygenów. Ci rdzenni Australijczycy kruszą liście z drzewa herbacianego, aby wydobyć olej, który jest następnie wdychany w celu leczenia kaszlu i przeziębienia lub nakładany bezpośrednio na skórę.
Olejek herbaciany – antidotum na wiele problemów
Olejek z drzewa herbacianego używa się dla polepszenia stanu skóry, paznokci oraz włosów. Skutecznie stosowany w domowym spa, jak go zorganizować, przeczytasz w naszym poradniku. Może być również stosowany jako dezodorant, środek odstraszający owady lub płyn do płukania ust. Stosowany miejscowo olejek może leczyć niektóre stany skóry lub poprawiać ogólny wygląd skóry. Olejek zawiera wiele związków, które zabijają niektóre bakterie, wirusy i grzyby. Sprawia to, że olejek jest cennym naturalnym lekarstwem na bakteryjne i grzybicze schorzenia skóry, zapobiegając infekcji i ułatwiając gojenie.
Olejek z drzewa herbacianego – środek do dezynfekcji rąk
Używanie olejku z drzewa herbacianego jako naturalnego środka odkażającego do rąk może pomóc zabić wiele zarazków odpowiedzialnych za przeziębienie, grypę i inne choroby. Dodanie kilku kropel olejku do mydła do rąk zwiększa jego skuteczność. Można również samodzielnie przygotować własny nawilżający, całkowicie naturalny środek dezynfekujący do rąk z użyciem olejku z drzewa herbacianego.
Przepis na domowy środek dezynfekujący do rąk:
Składniki:
- 5-10 kropli olejku lawendowego
- 30 kropli olejku z drzewa herbacianego
- 90 ml alkoholu etylowego
- 30 ml czystego żelu aloesowego
- ¼ łyżeczki witaminy E (pomaga zmiękczyć dłonie!)
Instrukcja wykonania:
Dodaj olejki eteryczne i witaminę E do małej szklanej miski lub pojemnika i wymieszaj. Następnie dodaj alkohol do olejków i ponownie dokładnie wymieszaj. Połącz mieszankę z żelem aloesowym i dobrze wymieszaj. Delikatnie wstrząśnij przed każdym użyciem.
Naturalny dezodorant
Olejek herbaciany zawiera związki zwalczające bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu. Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on idealną naturalną alternatywą dla drogeryjnych produktów. Można go użyć do stworzenia bezpiecznego, skutecznego i w pełni naturalnego dezodorantu.
Wegański dezodorant z olejku herbacianego:
Składniki:
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 3 łyżki masła shea
- 1/4 szklanki skrobi kukurydzianej
- 1/4 szklanki sody oczyszczonej
- 1 łyżka wosku pszczelego (opcjonalnie)
- 20-30 kropli olejku z drzewa herbacianego
Instrukcje przygotowania:
Rozpuść olej kokosowy i masło shea (i wosk pszczeli, jeśli go stosujesz) w szklanym słoju. Umieść słoik w garnku z wrzącą wodą. Używaj tego samego słoika za każdym razem, gdy robisz kolejny dezodorant, ponieważ po tym procesie bardzo trudno jest wyczyścić słoik. Po stopieniu składników zdejmij z ognia i dodaj sodę oczyszczoną, skrobię kukurydzianą i olejek z drzewa herbacianego. Wlej miksturę do silikonowych form, słoika, małego pojemnika lub starego opakowania po dezodorancie. Przed użyciem odstaw mieszaninę na kilka godzin lub na noc. I voilà!
Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie dla suchej skóry
Przeciwzapalne właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest przydatny w łagodzeniu dyskomfortu swędzącej skóry. Łagodzi skórę, a także leczy infekcje powodujące nadmierne swędzenie skóry. Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego w niewielkiej ilości kremu nawilżającego. Polecany w prowadzeniu aromaterapii jako formy medycyny alternatywnej. Stosuj tę mieszaninę na przesuszone obszary natychmiast po wyjściu spod prysznica, co najmniej raz dziennie.
Pomaga tłustej cerze
Antyseptyczne właściwości olejku z drzewa herbacianego pomagają w walce z tłustą skórą. Spróbuj wymieszać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z kremem nawilżającym lub kremem przeciwsłonecznym. Możesz także dodać dwie krople olejku z drzewa herbacianego do glinki, aby zrobić maseczkę.
Olejek z drzewa herbacianego – zakażenia, skaleczenia i gojenie się ran
Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on skutecznym środkiem przyspieszającym gojenie ran. Dodaj 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego do maści na rany i aplikuj zgodnie z zaleceniami przez cały dzień.
Skuteczny w walce przeciwko trądzikowi
Olejek z drzewa herbacianego jest popularnym produktem w leczeniu trądziku ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Uważa się, że łagodzi zaczerwienienie, obrzęk i stan zapalny. Może nawet pomóc w zapobieganiu i zmniejszeniu blizn potrądzikowych, pozostawiając gładką, czystą skórę.
Olejek z drzewa herbacianego – środki ostrożności
Olejek herbaciany, który może być idealnym prezentem dla mamy lub dziewczyny skutecznie pomaga zachować zdrową skórę, łagodząc i lecząc wiele różnych problemów skórnych. Używaj olejku z drzewa herbacianego z zachowaniem kilku środków ostrożności:
- Nie należy nakładać olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę. Ważne jest rozcieńczenie oleju innym olejem, takim jak oliwa z oliwek, olej kokosowy lub olej migdałowy.
- Na każdą 1 do 2 kropli olejku z drzewa herbacianego dodaj 12 kropli oleju.
- Zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania olejku z drzewa herbacianego w okolicach oczu. Narażenie może powodować zaczerwienienie i podrażnienie.
- Przed użyciem olejku z drzewa herbacianego wykonaj test punktowy, aby upewnić się, że skóra nie reaguje alergicznie.